Od nowego roku, w związku ze zmianami w Edge Ranku, algorytm preferencyjnie traktuje materiały video. Trzy tygodnie temu Anna Skoraradziła, jak ruszyć z Live’ami na Facebooku. Dziś dalsza część esencji wiedzy z dziedziny video ?, tym razem formaty, które pomogą Twojemu fanpage’owi wzbić się o poziom wyżej. Samo video to już w dzisiejszych czasach za mało. Spróbuj się wyróżnić dzięki kreatywnemu jego wykorzystaniu.Spijaj sam nektar!
?Cinemagraph
Innymi słowy kinografika, czyli połączenie wideo ze statyczną grafiką. Jest sporo aplikacji, które pomogą Wam w realizacji tego formatu (np. Cinemagraph Pro). Możecie je także przygotować w Photoshopie. Po zaimportowaniu nagrania mp4, należy w programie stworzyć duplikat tej warstwy, który będzie statycznym plikiem JPG (umieszczonym nad warstwą wideo). Następnie trzeba usunąć jego fragment, dzięki czemu w wybranym miejscu widoczny będzie ruch warstwy wideo. Kluczowe jest zaplanowanie sceny w ten sposób, aby nie nagrać dynamicznych elementów (ludzi, zwierząt), przemieszczających się po całym kadrze.?Cinemagraph to na tyle atrakcyjny format, że Instagram planuje go wbudować na stałe jako opcję w Stories.
Przykład naszej realizacji:
?Video360
?Cover video
Przykład naszej realizacji:
?Timelapse
Jeśli myślimy o profesjonalnych efektach, na pewno (w obu przypadkach) dobrze jest zastosować statyw.
?Boomerang
Przykład naszej realizacji:
?Slideshow
Przykład naszej realizacji:
?GIF
Tworząc animację poklatkową, najlepiej fotografować ze statywu, ponieważ stabilny kadr ułatwi skupienie uwagi odbiorcy na animowanych elementach. Zaletą realizowanego tą techniką wideo, jest niewielka ilość zdjęć potrzebnych do stworzenia ciekawego materiału. Kluczowe jest znalezienie optymalnego tempa animacji.
GIF-y można dodawać w Menedżerze reklam lub publikować w postach na stronie. Ciekawym wykorzystaniem tego formatu są posty typu Ankieta.
Przykład naszej realizacji:
Akademia Sztuk Pięknych, którą ukończyłem w Gdańsku, pozwoliła mi nie tylko na wielokierunkowy rozwój umiejętności związanych z projektowaniem graficznym, tworzeniem ilustracji, liternictwem, animacją, czy fotografią, ale również na kontakt z uzdolnionymi osobami, którymi miałem przyjemność się inspirować.
Moim zadaniem w Beeffective jest tworzenie wizualnego przekazu w mediach społecznościowych, które realizuję dla klientów z różnych branż: od deweloperskiej, przez technologiczną aż po FMCG. Moja praca w agencji nie ogranicza się tylko do tworzenia materiałów graficznych. Pasjonują mnie również zabawy słowne, dekonstruowanie utartych zwrotów i składanie ich na nowo w nieoczywisty i humorystyczny sposób. Język traktuję plastycznie, by wykorzystywać go w kreatywnym copywritingu. Szczególnie jestem dumny z serii ilustracji, sentymentalnych odwołań i oryginalnych memów, które stały się viralami i osiągały wyniki rzędu 10 tysięcy reakcji.
Gdynia, w której mieszkam, pozwala mi na częsty kontakt z przyrodą i oddawanie się pasji, jaką jest tworzenie video timelaps. Swoje zainteresowanie historią łączę z artystycznym warsztatem, przenosząc jej elementy na papier i płótno.