Beeffective

Filozofia contentu: Hero-Hub-Hygiene

Stworzona przez Google strategia Hero-Hub-Hygiene w pierwotnym zamyśle odnosiła się do treści video, jednak jej uniwersalna formuła sprawiła, że okazała się przydatna nie tylko przy okazji tworzenia materiałów publikowanych na YouTube, ale również w szeroko pojętym marketingu treści.

Na czym polega ten model, jak go wykorzystywać w planowaniu komunikacji dla Twojej marki i o czym należy pamiętać, żeby działania przyniosły założony efekt? O tym w dzisiejszym nektarze. Strategia Hero-Hub-Hygiene bazuje na trzech typach treści:

HERO – ma za zadanie zaangażować szeroką publiczność w krótkim czasie.

Tego typu content najczęściej wykorzystywany jest przy okazji ważnego wydarzenia, wprowadzenia nowego produktu, czy potrzeby ukazania marki w konkretnym świetle, dlatego przyjmuje się, żeby częstotliwość jego pojawiania się w mediach oscylowała pomiędzy 1-2 razy do roku. Przygotowanie treści HERO wymaga sporego zaangażowania ze strony autora, gdyż jej założeniem jest wywołanie efektu WOW! i wzbudzenie określonych emocji. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się video. Tworząc jego scenariusz myśl o nim, jak o materiale, który potencjalnie może stać się viralem – szeroko udostępnianym i polecanym. Przykładami treści typu HERO są produkcje Allegro z serii  „Czego szukasz w Święta?”, czy kampanie P&G „Thank You, Mom”.

HUB – celuje w zainteresowania konkretnej grupy docelowej.

Treści tego typu powinny pojawiać się regularnie, np. raz w tygodniu, zapewniając powrót fanów marki i budując ich zaangażowanie. Dzięki aktywnościom odbiorców zainteresowanych danym tematem, format ten pozwala pozyskać od nich informacje zwrotne, które można wykorzystać przy okazji tworzenia kolejnych materiałów dla wszystkich trzech kategorii. Funkcję HUB pełnią newslettery, landing page, czy blogi. Cyklicznie pojawiające się treści nie muszą tylko edukować, mogą również bawić. Najważniejsze, by angażowały, utrzymywały uwagę użytkowników i zachęcały do tego, by nawiązać silniejsze relacje z marką. Przykładem treści typu HUB jest cykl #samnektar, w którym dzielimy się wiedzą z zakresu marketingu efektywnościowego i najlepszych praktyk w digitalu.

HYGIENE – to treści codziennie wyszukiwane przez Twoją grupę docelową.

Celem tego typu contentu jest przyciągnięcie uwagi nowych użytkowników, zwłaszcza za pośrednictwem wyszukiwarek, dlatego tak ważne jest, by przy jego tworzeniu zadbać o czytelny i jasny przekaz. Określeniem stosowanym wymiennie dla treści typu HYGIENE jest HELP. Jak sama nazwa wskazuje, za jej pośrednictwem udostępniasz użytkownikom wiedzę, która pomaga im rozwiązać jakiś problem. Hygiene zapewnia stały strumień nowych odwiedzających, którzy mają szansę dotrzeć również do treści z pozostałych kategorii i w perspektywie stać się ich regularnymi konsumentami. Jeden z naszych Klientów, marka MyScreenProtector, przygotowała cały zestaw filmów instruktażowych, które pomagają użytkownikom w montażu produktów.

Częstotliwość pojawiania się i zawartość każdego z trzech typów treści obrazuje poniższa piramida:

Piramida contentu

 

Chociaż każdy z obszarów wymaga indywidualnego przygotowania, to jednak dopiero w połączeniu, tworzą one komplementarną, spójną całość, która ma szanse przynieść oczekiwane efekty – zainteresować grupę docelową, zbudować zaangażowaną społeczność i utrzymywać stałe relacje z odbiorcami.

Model Hero-Hub-Hygiene wymaga od marketerów, by do przygotowania treści podchodzili w sposób perspektywiczny, wykraczający poza rutynowe myślenie o samej kampanii, która ma zadziałać „tu i teraz”. Za atrakcyjnością tej strategii przemawia również fakt, że można ją wykorzystywać w realizowanych aktualnie przez markę działaniach marketingowych i skalować w zależności od bieżących zasobów i budżetu. Taki model przygotowania treści pozwala też współpracować osobom odpowiedzialnym za różne obszary marketingu, dając szersze spojrzenie na cały proces powstawania contentu.

Pracując nad treściami, myśl o nich w sposób strategiczny. Zastanów się, czego Twoja grupa docelowa szuka w sieci i podrzuć jej odpowiednie rozwiązanie. Zainteresuj ją eksperckim i angażującym contentem, budując z nią mocniejsze relacje. Nie zapomnij też o tym, by co jakiś czas oczarowywać treściami, które na dłużej zapadną w pamięć. Kto wie, może trafią do osób spoza Twojej grupy docelowej i również one zechcą kiedyś lepiej poznać Twoją marką.

#samnektar by @Agnieszka Lubieniecka/Beeffective

Krótki audyt Twojego e-commerce w 5 krokach
Poznaj Menedżera Google Ads

Related Articles